ULUDAĞ ÜNVİVERSİTESİ BÖLÜM BAŞKANI İLE RÖPORTAJIMIZ

ULUDAĞ ÜNVİVERSİTESİ BÖLÜM BAŞKANI İLE RÖPORTAJIMIZ

Bursa Uludağ Üniversitesi Emlak Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif KARAKURT TOSUN’a emlak üzerine yaptığımız soru cevap şeklindeki röportaj için teşekkür ederim.

Röportajımızı Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan soru cevap şeklinde gerçekleştirdik.

 

Emlak Yönetimi Programı yılda kaç öğrenci mezun ediyor?

Bursa Uludağ Üniversitesi Emlak Yönetimi Programı olarak 2002 yılından bu yana emlak sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye insan gücünü sağlamak üzere öğrenci yetiştirmekteyiz. 50 Örgün Öğrenim, 50 İkinci Öğrenim olmak üzere toplam kontenjanımız 100 kişidir.Yani her yıl programımıza ortalama 100 öğrenci yerleşmektedir.

Şuan Emlak Yönetimi Bölümüne kayıtlı toplam 300 öğrencimiz bulunmaktadır. 2019 yılında yaklaşık 50 öğrencimiz mezun oldu.

Mezun olan öğrencilerinizin kaç tanesi gayrimenkul sektöründe aktif olarak yer almaktadır?

Ne yazık ki Emlak Yönetimi Programı mezunu öğrencilerimizin çok azı sektörde aktif olarak “Emlak Danışmanlığı” yapmaktadır. Bunun temel nedeni taşınmaz ticareti mesleğine yönelik yasal mevzuatta yaşanan boşluktur. Türkiye’de kayıt dışılığın en fazla olduğu sektör emlak sektörüdür. Kayıt dışı olarak faaliyet gösteren kişilere yönelik caydırıcı nitelikte herhangi cezai yaptırım veya bir denetim bulunmamaktadır. Üstelik mesleğe giriş koşulları ve çalışma koşulları konusunda bile hala bir belirsizlik bulunmaktadır. Dolayısıyla iki yıl boyunca emlak danışmanlığı konusunda hukuk, pazarlama, değerleme, mülk yönetimi, e-ticaret, imar mevzuatı konusunda eğitim alan üniversite öğrencileri sektörde faaliyet gösterme konusunda çekimser kalmaktadırlar.

Yeni çıkan taşınmaz yönetmeliği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bugün itibari ileTaşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik oldukça karışık bir hal almış durumdadır. Biz emlak yönetimi konusunda kalifiye işgücü yetiştiren bir kurum olarak mesleğe yönelik yapılan yasal düzenlemeleri her zaman destekliyoruz. Fakat 5 Haziran 2018 yılında yayımlanan uygulanması konusunda 31 Ağustos 2020 tarihinin referans gösterildiği Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik şuan itibari bünyesinde birçok belirsizliği taşımaktadır. Kazanılmış hakka kimler sahip olacak? Emlak Danışmanlığı mesleğine giriş koşulları nelerdir? Kayıt dışı olarak faaliyet gösteren kişilere karşı mücadele edebilmek için hangi araçlar kullanılacaktır? Eğer üniversitelerde Emlak Yönetimi Programları varsa, neden sadece bir Mesleki Yeterlilik Belgesi ile giriş yapılabiliyor? Bu durumda Mesleki Yeterlilik Belgesi bir üniversite diploması ile eş değer haline getirilerek meslekte itibarsızlaştırma yaşanmıyor mu?

Türkiye’de şuan 19 üniversitede örgün olarak eğitim veren Emlak Yönetimi Programları olarak bu sorular ortak sorunlarımızdır. Üstelik bizler kadar sektörde yıllardır faaliyet gösteren ve işini layıkıyla yapmak için mücadele eden emlak danışmanları da sektördeki yasal boşluktan rahatsızlık duymaktadır. Aslında bu pencereden baktığımızda ister üniversite mezunu emlak danışmanları ister “alaylı” dediğimiz yıllardır işini dürüst bir şekilde yapmaya çalışan emlak danışmanlarının sorunları da ortaktır. Emlak danışmanlığı mesleği dünyanın birçok ülkesinde en çok gelir getiren ve en itibarlı meslekler arasında yer almaktadır. Türkiye’de ise ne yazık ki toplum nezdinde mesleğin herhangi bir itibarı yoktur.

 

Başarılı bir emlak danışmanı olabilmek için ne yapılmalı?

Emlak danışmanlığı mesleğinde başarılı olmanın yolu; mesleki bilgi ve deneyimin geliştirilmesi için sürekli olarak çalışılması gerekmektedir. Emlak danışmanlığı iktisat, sosyoloji, hukuk, kentleşme, işletme gibi çok çeşitli bilim dalları ile ilintilidir.Dolayısıyla oldukça geniş bir ilgi alanına sahip olan bu meslekle ilgili hayat boyu devam edecek sürekli eğitim programlarıyla mesleki deneyimin tamamlanması gerekir. Mevzuattaki değişimlerin takip edilmesi, yeni pazarlama yöntemlerinin öğrenilmesi amacıyla eğitim programlarına aktif katılım sağlanmalıdır. Üstelik Bursa’da sektör – üniversite işbirliğinin tüm Türkiye’ye örnek olabilecek düzeyde gelişmiş olduğu bir altyapı varken, emlak profesyonellerinin bu eğitim programlarına ulaşması oldukça kolaydır.

 

Emlak danışmanları için kitap yazmayı düşünüyor musunuz?

Aslında Emlak Danışmanlığı konusunda bir kitap yazdım; şuan sadece Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasını bekliyorum. Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası’nın desteği ile yayınlanacak bu kitapta emlak danışmanlığı mesleğini ilgilendiren tüm konular ele alınmıştır. Böylece sözkonusu kitap çalışmamızın emlak danışmanları için rehber nitelikte olması hedeflenmiştir.

 

Son olarak; Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak çalışmalarınız var mı?

Bursa Uludağ Üniversitesi Emlak Yönetimi Programını Türkiye’deki diğer programlardan ayıran en önemli özelliği; uygulamalı eğitim yapıyor olmamızdır. Bir diğer ifade ilk yıl üniversitede gerekli mesleki bilgiler öğrencilere aktarılırken ikinci yıl öğrencilerimiz sektördeki emlak danışmanlarının ofislerinde, inşaat şirketlerinin satış ofislerinde, Tapu -Kadastro Genel Müdürlüğü’nde ve belediyelerde uygulamalı olarak eğitim görmektedirler. Böylece üniversitemiz Emlak Yönetimi Programı’nda akademik ve mesleki bilginin harmanlandığı bir eğitim süreci yaşanmaktadır. Dolayısıyla emlak sektörünün temel aktörleri olan Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Gayrimenkul Komitesi, İMSİAD ve sektördeki STK’larla yoğun ve etkili bir şekilde iletişim halindeyiz. Bursa kentinin üniversitesi ve Bursa kentinin Emlak Yönetimi Programı olarak emlak sektöründen gerekli desteği gördüğümüzü düşünüyorum. Bizler de Bursa kentinde emlak sektörünün geliştirilmesi adına her türlü ortak çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.KAYNAK

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.