TÜGEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN AKDOĞAN İLE RÖPORTAJ

TÜGEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN AKDOĞAN İLE RÖPORTAJ

Siz değerli okurlarımla bugün, Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Yönetim Kurulu Başkan'ı, Sayın Hakan Akdoğan ile yaptığımız röportajımı paylaşıyorum.

Hakan Akdoğan kimdir?

1978 Erzurum doğumludur. İlk ve Orta öğretimini Erzurum’da, Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü’nde tamamlamıştır.

2013 yılından itibaren gayrimenkul sektörüne geçiş yapan Hakan Akdoğan, İstanbul Çekmeköy’de Gayrimenkul Danışmanlık, Aracılık ve Yönetim şirketini kurdu.

Emlak sektörünün büyümesine ve gelişmesine öncülük etmesi amacıyla kurduğu Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) bugün 600’den fazla gayrimenkul danışmanı, 20 il temsilciliği ve 4 ülke temsilciliği ile Türkiye’nin emlak sektöründeki en etkili sivil toplum kuruluşları arasındadır.

Başarı kariyerinde 385 ofis arasında özel kategoride birinci olarak Hakan Akdoğan en iyi proje satış ödülünü aldı. 2018 Mayıs ayında ise 290 ofis arasında Türkiye’de ciro 2.’lik ödülünü aldı.

Birçok önemli sivil toplum kuruluşunda görev alan Hakan Akdoğan Kurucu Başkanı olduğu TÜGEM’de Yönetim Kurulu Başkanlık görevini aktif olarak yürütmektedir.

TÜGEM nedir?

Emlak Danışmanlığı mesleğine değer katan, gelişim ve eğitim odaklı vizyoner girişimcilerin bir araya geldiği öncü sivil toplum kuruluşudur.

TÜGEM’i kurma amacınız?

“Emlak sektörünün büyümesi ve gelişmesine öncülük etmesi amacıyla kuruldu.”

Meslektaşlarımızın eğitimlere kolayca ulaşmasını sağlamak

Meslek yasamızın çıkarılmasına katkı vermek

Meslektaşlarımızın haklarını savunmak ve korumak.

Meslektaşlarımıza sektörel endeks raporları sunmak.

Mesleğimizin etik kurallarını belirlenmek ve meslektaşlarımıza duyurmak.

Meslektaşlarımıza Gayrimenkul Teknoloji fuarları proptech’ler düzenleyerek geleceğe hazırlamak.

Meslek saygınlığımızı hak ettiği yere getirmek

Hizmet kalitesini artırmak.

Gayrimenkul danışmanlarının pazar payının artmasını sağlamak.

Son bir yılda tanınır hale gelmeniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konu hakkında özel bir çabam yok fakat Türkiye’de bir çok ilke imza atarak, yaptığı çalışmalarla taraflı, tarafsız her kesimden takdir toplayan TÜGEM derneğinin kurucusu ve başkanı olmamdan dolayı kaynaklanıyor..

Üyelerinizin % kaçı kurumsal % kaçı bireysel firmalar?

Kurumsal denilince akla hemen franchise markaları geliyor aslında doğrusu işletmesinin kullandığı marka ister franchise markası olsun ister bağımsız marka olsun farketmez keyfilikten uzak belli bir sistem dâhilinde, planlı çalışan, denetime açık ve şeffaf işletmelerin hepsi kurumsaldır. TÜGEM’in üyelerin hepsi kurumsal çalışan meslektaşlarımızdan oluşuyor. Şuan üyelerimizin çoğunluğu franchise markalarının çatısı altında çalışan meslektaşlarımızdan oluşuyor.

Sektör için planlarınız nelerdir?

Kanunla hayata geçirilecek, emlak sektörünün akreditasyon, eğitim, disiplin ve denetim mekanizmasını yürüten meslek birliğinin kurulmasına öncülük etmek.

MLS sistemini Türkiye’de meslektaşlarımızın hizmetine açmak.

Meslektaşlarımızın Pazar payını %90’lar seviyesine çıkarmak.

 

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

TÜGEM’in, TÜSİAD, GYODER gibi sektörüne uzun yıllar öncülük edecek ve yön verecek bir öncü sivil toplum kurum haline gelmesini sağlamak.

İstanbul Ticaret Odasında Meslek Komitemizin geçen dönem küçük bir farkla kaybettiğimiz seçimlerini kazanarak, Avrupa’nın en büyük sivil toplum kuruluşunun lobi gücünü arkamıza alarak sektörümüze katma değeri yüksek hizmetler yapmak.

Meslek saygınlığımızı Türkiye’nin en saygın meslekler sıralamasında zirveye taşımak.

Taşınmaz ticareti hakkında katkılarınız büyük, neden bu kadar çok büyük mücadeleler veriyorsunuz?  

Bir işin meslek olduğunu, saygınlığını ve haklarını korumaya alacak yegane şey o sektöre uygun devlet tarafından hazırlanmış yasanın veya yasaya bağlı yönetmeliğinin olmasıdır.

 

Hedefiniz emlakçılar federasyon başkanı olmak mı?

TÜGEM herhangi bir federasyona bağlı değildir, çünkü ülkemizde kurulmuş olan iki tane sektörümüze ait federasyon vardır bunların ikisi de dernekler statüsünde çalışmaktadır, yasa ile kurulmuş meslek birliği değiller. TÜGEM isterse yapılanmasını her ilde temsilcilik yerine dernekleşerek yapıp 5 derneği bir araya getirerek federasyon, 3 federasyonu bir araya getirerek konfederasyon olabilir, bende bırakın federasyon başkanı olmayı konfederasyon başkanı olurdum. Fakat bizim için unvan kazanmaktan ziyade aynı hedef doğrultusunda sektörümüz için uzun yıllar çalışacak, üretecek, katma değerli hizmetlere atacak öncü bir sivil toplum kuruluşu kazandırmak. Bu konuda bayağı bir yol aldığımızı düşünüyorum şu an geldiğimiz nokta beni ve tüm yol arkadaşlarımı heyecanlandırıyor.

TÜGEM üyelerine ne gibi katkılar sunuyorsunuz?

Hukuk, eğitim, teknoloji, network, alanında etkinlikler yaparak üyelerimizin gelişimine katkı sunuyor ve sektörümüze hizmet veren kurumlarla iş birlikleri yaparak ayrıcalıklı haklar kazanmalarını sağlıyoruz.

Sosyal yardımlaşma biriminiz var mı?

Evet, yakın bir zamanda Sosyal Sorumluluk Komitemizi kurduk dayanışma ve yardımlaşma konularında projelerimiz var nasip olursa yakın bir zamanda hayata geçireceğiz.

Bu kadar iş yoğunluğunun içinde kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Kendime ve ofisime fazla zaman ayıramıyorum ekibim bu konuda çok özverili çalışıyor, sektörümüz için birçok alanda yapılacak çok önemli işler var bunları hayata geçirmek ve devam ettirmek için disiplinli bir şekilde çalışarak ve zaman ayırarak yapabileceğimizin farkındayız.

Tüm samimiyetimle sorularınızı cevapladım, röportaj için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle...

Sayın Hakan Akdoğan'a sorularıma vermiş olduğu samimi cevaplarından dolayı en içten dileklerimle teşekkür ederim.KAYNAK

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.