MÜLK SAHİPLERİ BİRAZ FİYATLARI İNDİRİN…

MÜLK SAHİPLERİ BİRAZ FİYATLARI İNDİRİN…

Bursa Nilüfer-Görükle bölgesinde kira fiyatlarının düşmemesinin en büyük nedeninin öğrencilerin kira ödemeye devam etmesi olduğunu belirtmek isterim.

Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle öğrenciler ailelerin yanlarında kaldı. Bazı öğrenciler bu sürecin uzama ihtimaline karşı boşa kira vermemek için üniversitelerinin bulunduğu şehirdeki evlerini boşalttı. Öte yandan şehirlere bu yıl üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler de gelmeyince, özellikle büyük şehirler de sıkıntılar baş göstermeye başladı.

Öğrenciler evde kalmamasına rağmen kirayı ödeyince mülk sahibi de eskisi gibi öğrenci gelecek zannediyor. İstedikleri fiyata da kiraya veriyorlar. Böyle düşünen ev sahiplerinin yanlış yaptığını belirtmek isterim. Yüz yüze eğitimin bu yıl açılacağını zannetmiyorum. Okullar açılmadığı takdirde de bu ev sahiplerinin önümüzdeki aylardada ciddi sıkıntılar yaşayacağını göreceğiz.

Fırsatçılık yapmamanın ve vatandaşı zor duruma düşürmemenin mülk sahibinin de karı olacağını düşünüyorum.

Görükle’de1100TL’lik bir evi 900TL’ye kiraya vermeyi düşünmüyorlar, 3-5 ay evi kiraya veremediklerinden zarar ediyorlar. Hâlbuki evi 900 TL’ye kiraya verip, devamlı bir kiracı bulsalar durum daha iyi olur. Ama maalesef matematiksel hesabı yanlış yaptıklarının farkında değiller, fiyatları düşürmüyorlar. Bu şekilde devam ederse mülk sahiplerinin önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntılar ile baş başa kalacaklarını belirtmek isterim.Fiyatlar da normal düzeye gelecek.

Aynı zamanda boş olduğu için dairelerin aidatlarını ödenmemesi mülk sahiplerini ayrı bir külfete sokacaktır.

75,000 öğrencinin eğitim gördüğü Uludağ Üniversitesinde uzaktan eğitimin 2. dönemde devam edeceğini ön görürsek; mülk sahiplerinin de mağdur olmaması için bir an önce kira fiyatlarını düşürmelerini kendilerine büyük bir katkı sağlayacağını belirtmek isterim.

Geçen yılın aynı döneminde neredeyse kiralık ev bulmanın imkânsız olduğu Görükle’de bu yılın aynı döneminde kiralık ev sayısı 1800 adet olduğu görülmektedir. Bunun ev sahipleri tarafından bilinmesini ve kendi çıkarlarının yanın da vatandaşların çıkarlarını da düşünmelerini belirtmek isterim.KAYNAK

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.