FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ KEYİFLERİNE GÖRE Mİ DAVRANMALI?

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ KEYİFLERİNE GÖRE Mİ DAVRANMALI?


Son birkaç haftadır vatandaşlar ile yaptığımız sohbetlerde, fahri trafik müfettişlerinin yazdıkları cezalardan bunalmaları, bu soruna acil olarak çözüm bulunmasını istemeleri damga vuruyor.

Araç park etmenin zor olduğu Hürriyet Mahalle Merkezi; araç geçişlerinin aşırı yoğun olduğu yerde, haftanın her günü fahri trafik müfettişlerinin ceza keseceğine, ortaya çıkan sorunları bağlı olduğu birimlere bildirmesi gerekir.

Günümüzün yaşam şartlarının zor olduğu zamanda, araç başına nerdeyse bir asgari ücretin 2/3’sine kadar ceza keserek, vatandaşı zor duruma sokmanın hiçbir kesime veya kuruma faydası yoktur.

Hürriyet Caddesi’nin araç yükünün kaldırılması ve alternatif ulaşım planlarının acil olarak faaliyete alınması gerekir.

Buradan Sayın İçişleri Bakanımıza seslenmek istiyorum.

Vatandaşımızı bezdiren fahri trafik müfettişlerinin görevlerini daha iyi yapmaları konusunda uyarılmasını talep ediyoruz.

Devletin denetim mekanizmasını çalıştırabilmek için delil sunmak gerekli. Bu kapsamda eğer delil sunulmazsa fahri müfettişlerin de kim olduğu bilinmediğinden hangi amaçla ceza kesildiği ve gerçekten bu suçu işleyip işlemediğinin belirlenmesi mümkün değil.

Müfettişlerin görev ve sorumluluklarını hatırlatmak isterim;

Müfettişler;

a) Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak; fiziki ortamda düzenledikleri tutanakları herhangi bir trafik ekip veya kuruluşuna elden, elektronik ortamda düzenledikleri tutanakları Emniyet Genel Müdürlüğü’ne elektronik sistem üzerinden bir hafta içerisinde teslim ederler.

c) Yer ve zamanla sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.

d) Görevlerini yürütürken, adil ve tarafsız olmak zorundadırlar.

e) Araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar.

Sorumlulukları; görevini kötüye kullandığı tespit edilen ve yönetmelikte belirlenen esas ve usullere aykırı olarak işlem yapan müfettişler, 2918 sayılı karayolları trafik kanununun ek 6’ncı maddesi hükmü uyarınca iki aydan altı aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar. Ayrıca, bunların yargılanmaları tabi oldukları esaslara göre yapılır.

Bu yazımın fahri trafik müfettişlerine; görevleri ile ilgili esaslara uygun hareket etmeleri konusunda kanuna uymaları, görevini kötüye kullananlar için de mevcut yaptırımların uygulanacağını unutmamaları konusunda bir hatırlatma olmasını umut ederim.

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.