EMLAKTA KORSAN AVCILARI İŞ BAŞINDA

EMLAKTA KORSAN AVCILARI İŞ BAŞINDA

1 Eylül 2020 tarihi itibarı ile ticaret yetki belgesi olmayan tüm kayıt dışı emlak alım satım kiralama işi yapan her şahış ve işletme kaçak durumuna düşecek ve cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacaktır.

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal ÇELEBİ ile yaptığımız kısa görüşmede 1 Eylül itbarı ile odamıza kayıtlı üyelerimizin tamamı kaçak emlakçıları ihbar edecekler diye bilgi paylaştı.

Dönem dönem hepimizin karşılaştığı ve başımıza gelen olaylardan biri olduğunu görüyoruz değerli meslektaşlarım.

Emlakçı sadece emlak işi yapıyor; maalefes her işi yapan emlak işi yapıyor.

Bizler ise sadece kendi mesleğimizi yaparak diğer meslek gruplarının yaptığı işe saygı gösterdiğimiz gibi bizde kendi mesleğimize saygı duyulmasını istiyoruz

1999 yılında bazı illerimizde kurulan emlakçılar odaslarının ilk mücadelelerinin bu kanunun çıkması olduğunu bilmenizi isterim.

21  yıldır tüm odalarımızda ve derneklerimiz de  görev yapmış ve bu kanunda emeği olan tüm yöneticilerimiz ve üyelerimize bir kez daha şükranlarımı sunarım.

Şerefli mesleğimizin şerefli üyelerinin haklarını kimsenin gasp etmesine müsaade etmeyelim.

Ticaret İl Müdürlükleri ve bulunduğunuzun odaların ihbar hatlarına mücaret edecerek haklarınızı arayabilirsiniz..

Danışmanların yapacak olduğu tüm işlemlerden artık ofis yöneticisi sorumlu olacak ve cezai müeyyide ofisin yetki belgesine ve siciline işlenecek.

Müşterisini mağdur eden, yönetmeliğe aykırı davranan, haksız uygulamalar yapan emlak ofisinin yetki belgesi iptal edilecek.

Kayıtsız ve özellikle bu sektörden daha önce yetki belgesi iptal edilenler bir daha hiç bir şekilde eleman ve çalışan olarak bu sektörde faaliyet gösteremeyecek ve meslekten men edilecek.

Ofislerde çalışanların dosyası Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemi ( ttbs ) kayıtlarında tutulacak ve hangi ofiste çalıştığı belirlenecek.

Emlak danışmanlığı niteliklerini taşımayan, kaçak yani ayakçı tabir edilen korsan emlakçılarla çalışan ve iş birliği yapan ofisler içinde gerekli cezai işlemler yapılacaktır.

 

Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemine kayıtlı olmayan emlakçılar noterlerde ve web-tapu'da işlem yapamayacak.

Gelişen teknoloji ve çağın gerekliliği olarak görülen dijital dönüşüm sürecinde tapu işlemlerinde büyük kolaylık sağlayan web-tapu uygulamasının pandemi bu sürecinde ortaya çıktığını belirtmek isterim.

Yönetmelik ile yetki belgesi olmayan işletmeler, noterlerde ve web-tapu'da artık işlem yapamayacak.

Kanunumuzun çıkmasında öncülük eden tüm değerli meslektaşlarımı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bankanlığı  ve tüm paydaşlara teşekkür ederim.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım...KAYNAK

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.