BANKA MISIN, GAYRİMENKUL OFİSİ MİSİN?

KAYNAK

Ülkemizde dönem dönem yaşanan mali sıkıntılar, bankalarda kullanılan kredilerin geri ödemesinde güçlük çeken işletmeler ve vatandaşlarımızın borçları yüzünden; taşınmazlarının icra yolu ile bankaların himayesine geçmesi ile birlikte sektör adına da sıkıntılar baş göstermektedir.

Ülke genelinde her işi yaparım diye bir alışkanlıktan gelen bir algının baş gösterdiği ancak bunun yanlış bir algı olduğunu belirteyim.

Bankaların da artık her işi biz yaparız algısı ile hareket etmemesi gerekir.

Zaten ödeme güçlüğü çeken vatandaşa yılsonu şube hedeflerini doldurabilmek için, her türlü kredi vermesini ve vatandaş ödeyemediği zaman taşınır veya taşınmazına el koyarak yeni bir kazanç sağlama yoluna gittikleri gözlenmektedir.

Bankaların portföyünde; ülkemizin her köşesinden ilanlarda, birçok iş yeri yer aldığı gibi fabrikalar da bulunuyor. Örneğin Bursa’da bir fabrika binası 3,5 milyon liraya satışta, çiftlik, tarla, arsa, depo, eğitim tesisi gibi gayrimenkullerle de sıkça karşılaşılabiliyor.

İşi, işin ehlinin yapması en doğru yoldur.

Bankların gayrimenkul satacaklarına kendi işlerine yoğunlaşmasında fayda var.

Ülkemizde gayrimenkul işini yapmaya, sadece taşınmaz ticaret yetki belgesi olan firmaların yetkili olduğu, 5 Haziran 2020 tarihli ve 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak resmiyet kazanmıştır.

Buna keza taşınır araç satış yetkisi 13 Şubat 2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile yetkili firmalara verilmiştir.

Yıllık ortalama 20.000 taşınmazın olduğu bu sektörde artık bu işi gayrimenkul firmaları üzerinden yapmaları gerekirken hâlâ bankalar emlakçılık yapmaya devam etmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni bir çalışma yaparak, kendi üyelerine bağlı bulunan esnaf odalarını koruma amaçlı, gerekli çalışmaların yapılması hususunda ivedi şekilde çalışma başlatmasını arzu ederim.

Ülkemizin tüm yöneticileri yerel esnafa sahip çıkmanın çok önemli ve ekonominin temel taşı olduğunu unutmaları gerekir.

Esnaf bulunduğu mahallenin ve semtin silueti gibidir. Mahallenin yorgunluğunu, mutluluğunu yüzlerine bakarak görebilirsiniz. Sanki onlar yaşlandıkça mahallede yaşlanıyormuş gibi hissedersiniz.

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.